Manuální terapie je nedílnou součástí komplexní péče o pohybový aparát. Moderní fyzioterapie nahlíží na tělo jako na celek a stejně tak s ním pracuje. Jakákoliv odchylka na těle psa totiž způsobí narušení biomechaniky a roztáčí tak kolotoč dysbalancí, kompenzací a přetěžování, který vede ke vzniku spasmů, ke zkracování svalů, poškození kloubů a následně bolestivosti, která způsobí další vlnu kompenzací...
Pomocí manuální terapie můžeme působit analgeticky, regulovat svalové napětí, uvolnit spasmy, urychlit regeneraci tkání, zachovat správnou délku a funkci svalů, omezit otok, obnovit hybnost, zachovat funkčnost kloubu u paralyzované končetiny, pečovat o jizvy a v neposlední řadě navodit celkovou relaxaci pejska...
Manuální terapie má nenahraditelné místo v péči o všechny skupiny pacientů mezi které patří:
-
sportující psi
-
psí senioři
-
pacienti s osteoartrózou
-
chronicky bolestiví psi
-
postoperační stavy (neurologie, ortopedie,..)
-
ochrnutí psi
-
preventivní péče
-
aj...
S pacienty pracuji individuálně a citlivě. Snažím se vidět a vnímat souvislosti. Mým cílem je mít k řešení muskuloskeletálních problémů na výběr co nejvíce možností, co se týká použitých technik. Proto se v manuální terapii neustále vzdělávám a prohlubuji své dovednosti.
Masáž
Využívám následujících technik:
Masáž je jedna z nejstarších metod manuální terapie. Napomáhá prokrvení tkání a odplavení algogenních látek. Přispívá k lepšímu využití kyslíku. Pomáhá regulovat puls, krevní tlak, dýchání, spánek... Reguluje svalové napětí a můžeme s její pomocí uvolnit adheze... Masáž má mimo jiné i velmi pozitivní vliv na psychiku a prohlubuje vztah člověka a zvířete.
Měkké a myofasciální techniky
Práce s kůži, podkožím, povrchovou i hlubokou fascií, ošetření jizev.
Mobilizace kloubů
Nenásilné a nebolestivé ošetření opěrného aparátu, kdy dochází k odstranění funkčních blokád (=omezení kloubní vůle=omezení ROM a bolestivost. Funkční blokáda může vzniknout úrazem, dlouhodobým asymetrickým zatížením, vadným držením těla v důsledku kompenzací. Může postihnout klouby i meziobratlová spojení. Odstraněním funkční blokády většinou dochází k rychlému snížení bolestivosti a obnově hybnosti postiženého kloubu.
Strečink
Napomáhá udržet správnou délku a funkci svalu. Využíváme jej jako prevenci zkracování svalů a vzniku kontraktur. Nezastupitelné místo má i v rámci péče o sportovní psy.
Pasivní range of motion
Využíváme k diagnostice v rámci pasivního rozsahu kloubu a také terapeuticky v první fázi rehabilitace. Pomáhá zachovat funkčnost kloubů u paralyzované končetiny.
Míčkování
Míčkovou facilitaci neboli míčkování využíváme například v pooperační péči o jizvu, proti otoku, pro senzomotorickou stimulaci, v rámci managementu artrózy. Molitanové míčky jsou skvělou pomůckou, kterou ráda předávám pro domácí péči do rukou majitelů. V ordinaci mám k prodeji míčky všech velikostí.